02.02.2021

Фріланс-2021: як заробити та з чого розпочати

2020 рік пройшов, але деякі корективи він вніс, як і нові звички. Однією зі змін стала віддалена робота. Люди закривались у квартирах і мріяли про свіже повітря і свободу пересування. Але ця стаття не про це, а про те, що фріланс стає ще більш популярнішим.

Чи пробували ви заробляти на проєкті, коли навіть не бачили свого керівника? А чи можете працювати з людьми, з якими не знайомі, і не факт, що познайомитесь? Чи готові працювати без оформлення та, можливо, навіть без договору? І де шукати цих замовників?

Про всі деталі фрілансу – у цій статті.

Кроки підготовки до фрілансу

Перше, що потрібно мати – це знання. І не будь-які, а в конкретній сфері діяльності. Ви повинні розуміти, чи подобається вам цей напрямок, чи готові ви в ньому розвиватись і дізнаватись про щось нове?

До речі, людей, які змінюють сферу професійної діяльності, називають сленговою мовою світчерами.

Якщо ви не знаєте, що вибрати, спробуйте пройти тест на профорієнтацію, подивитись різні відео на YouTube, почитати блоги, взяти хоч якийсь вектор руху.

Від редакції. Можете подивитися які курси пропонує Академія інтернет-маркетингу WebPromoExperts. Слідкуйте за акціями! Можна пройти курс зі знижкою. Обов'язково подивіться доповіді з безкоштовної конференції Digital Start Day. Лектори допоможуть вибрати професію для фрілансу.

Розпочинайте займатись фрілансом додатково, у вільний від основної роботи час. Це вас фінансово підстрахує, допоки ви не вирішите, у які сфері будете рухатись, та доки не пропишете свій план розвитку.

Джерело: freelancehunt.com

Джерело: freelancehunt.com

Друге – завжди вдосконалюйтесь. Адже кожен знає, що для вдосконалення немає меж. Оцініть свої ресурси, навички та компетентність. Можете використати SWOT-аналіз для більш детального висновку своїх можливостей. Зараз дуже багато онлайн-сайтів, платформ та відеоуроків, де безкоштовно можна прокачати свої скіли.

Наприклад, «Освітній Хаб міста Києва» – для прокачки soft skill та особистої ефективності, «Prometheus» – для вдосконалення hard skill, професійних навичок і не тільки; EdEra та інші. Також є іноземні онлайн-платформи безкоштовного навчання. Тобто потрібно завжди рухатись у своїй сфері та не зупинятись на вивченому.

Важливо! Чим вищий у вас рівень англійської, тим ширший діапазон бази замовників.

Третєпортфоліо. Як завоювати довіру клієнта? Чому він має обрати саме вас? Це скаже ваше портфоліо.

  • Бездоганність. Портфоліо повинно бути саме таким. Додавайте туди роботи і проєкти, якими ви пишаєтесь, та не забувайте оновлювати час від часу.
  • Простота. Подбайте про те, щоб користувачам було легко вивчати ваше портфоліо, щоб вони не замислювались, куди натиснути і де що шукати. Згрупуйте роботи за критеріями: тема, дата тощо.
  • Деталізація. Чудово, коли кожен проєкт описаний детально: ТЗ, виконання, дедлайни та результат (звичайно, якщо NDA це дозволяє).
  • Доступність. Зараз є багато можливостей створення особистих сайтів, блогів на платформах тощо. Ви повинні бути завжди на видноті – це Google (сайт, блог), соцмережі. Тобто має бути можливість ознайомитись з вами і вашими роботами, не турбуючи вас.

Найпростіше та без глибоких знань програмування самостійно створити сайт можна на Tilda та Wix.

Джерело: freelancehunt.com

Джерело: freelancehunt.com

Четвертереєстрація. Саме у цьому пункті відповідь на питання «Де брати клієнтів?». Тут уже не зупиняйтесь, роботи вистачить для кожного. Реєструєтесь на всіх можливих біржах для фрилансерів. Найбільш популярні:

Для початку спробуйте ці. Далі визначитесь, з якою платформою вам краще працюється та де найбільша ваша аудиторія замовників.

П’ятеробочі моменти фрілансу. Після реєстрації ви дивитесь проєкти, обираєте їх. Пропонуєте свої послуги, обговорюєте умови співпраці, дедлайни та оплату. Щодо вартості роботи – потрібно адекватно оцінити ринкову вартість, свої можливості та бажаний дохід. Найпростіше – вирахувати кількість днів у місяці та кількість годин праці в день, і у вас вийде вартість за годину.

Не забувайте, що на цих біржах ви маєте рейтинг. Тому виконуйте роботу якісно, без порушень домовленостей, щоб не отримати низьку оцінку праці, яка не підвищить довіру замовників.

Джерело: freelancehunt.com

Джерело: freelancehunt.com

Шостеспосіб оплати. Розберіться з платіжними інструментами. Коли вам уже надходять гроші від фрілансу, ви повинні розуміти, як ви будете їх виводити. Найпопулярніші системи виводу вашого заробітку: Skrill, Payoneer, Fondy. Можете оформити ФОП, але раджу звернутись до бухгалтера і дізнатись про сплату податків.

І звичайно, не скупіться на швидкісний інтернет, зручне робоче місце та хорошу техніку. Вся робота повинна у вас йти злагоджено та організовано.

Від редакції. Ще один момент. Для того, щоб почати працювати віддалено, необхідна техніка. Параметри залежать від професії. Потужний комп'ютер знадобиться для виконання складних графічних завдань. А ось копирайтерам підійде простий комп'ютер. Радимо вкладати не тільки в свої знання, а й в техніку. Наприклад, з хорошим монітором працювати приємніше, а в зручному кріслі спина не буде боліти від багатогодинної роботи.

Як вберегтися від шахраїв?

Звичайно, у будь-які сфері існують свої ризики. І тут бувають недобросовісні замовники, які хочуть нажитись на відсутності досвіду новачків-фрілансерів. Тому зазвичай радять брати предоплату у розмірі 50 % від суми.

Якщо ви розробник – відправляйте демоверсію продукту і пишіть скрипт для самознищення до вказаної дати. Відповідно після оплати відправляйте повну версію. Якщо ви дизайнер – раджу відправляти скріншоти або роботу з водяними знаками по всій площині, які забороняють незаконно використовувати вашу роботу. Тобто шукайте метод, який підтверджує виконання, але не відправляйте до оплати весь виконаний проєкт.

Сучасні біржі уже придумали оплату на платформі. Якщо у замовника в акаунті немає суми, на яку розраховане завдання, він не зможе зробити замовлення для робіт. Але якщо замовник не прийняв виконану роботу, потрібно зв’язуватись з підтримкою біржи та уточнювати всі моменти.

Ідеальний варіант – договір, де зазначені всі обов’язки, деталі співпраці та оплата. Це найкращий доказ того, що між вами існують трудові відносини. Але і у цьому випадку є свої нюанси.

Де ж шукати клієнтів?

Із основних джерел ваших задач це пункт чотири – біржі фрілансерів. Слідкуйте за рейтингом, виконуйте роботу якісно та вчасно. Не беріть таку кількість проєктів, яку не встигнете закінчити вчасно. Пам’ятайте про рейтинг. У процесі своєї роботи не забувайте поповнювати портфоліо (сайт, блог), соцмережі та будьте завжди на зв’язку.

Якщо ваш сайт-портфоліо якісний, можна запустити контекстну рекламу. Але не потрібно бездумно, не ознайомившись, зливати кошти! Купіть цю послугу або пройдіть курси з налаштування, щоб ваша реклама була ефективною. Ваші послуги можуть замовити з пошуку Google, Yandex.

Від редакції. Ваша рекламна кампанія не працює або ви витрачаєте занадто багато? Пройшовши курс «РРС-специалист» ви зможете оптимізувати рекламний бюджет. Вас навчать, як правильно підбирати ключові слова і створювати семантичне ядро сайту. Ви зможете визначати цілі і структуру рекламної кампанії. Аналізуючи результативність, ви зможете оптимізувати рекламні бюджети.

Соцмережі – дуже популярний напрям піару та самопрезентації. Оновлюйте інформацію, розробіть контент-план. І коли ваш акаунт вже сформований і вдосконалений, в ньому є що почитати та побачити, можете запускати рекламу у соцмережах (аналогічно – не зливайте бюджети!).

Джерело: vk.com/kopyraitingevgeny

Джерело: vk.com/kopyraitingevgeny

Кожен вид співпраці особливий і має багато нюансів. Тому будьте обережні, цінуйте свій час та роботу. Якість та твердість домовленостей завжди поважається. Бажаю вам цікавих проєктів та високих доходів!

Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter

Оксана Левченко

Marketing Project Manager в агентстве Best Buy

Мнение редакции может не совпадать с мнением автора. Если у вас есть, что дополнить — будем рады вашим комментариям. Если вы хотите написать статью с вашей точкой зрения — прочитайте правила публикации на блоге WebPromoExperts.

Интернет-маркетинг, Фриланс

Хотите стать автором?
Присылайте нам свои статьи!

Вопросы и комментарии:
Авторизуйтесь, чтобы оставлять комментарии

Стоит посмотреть

Узнавайте обо всем первым!